Zakładanie implantów i protez zębowych – Poznań

Piątkowo

Z biegiem lat nasze uzębienie ulega niekorzystnym zmianom. Pojawiają się braki zębowe z wielorakich przyczyn tj., próchnica, urazy, złamania, choroby przyzębia. Utrata zębów obniża znacznie komfort codziennego życia i samoocenę. Brak nawet pojedynczego zęba nie jest obojętny i rzutuje negatywnie na cały zgryz, dlatego każdy ubytek należy jak najszybciej uzupełnić. W przeciwnym razie może dojść do utraty kości wyrostka zębodołowego w miejscu braku, przeciążeń pozostałych zębów oraz innych problemów. Zęby tworzą zwarty układ lecz gdy któregoś z nich zabraknie, ma początek ich przemieszczanie w różnych kierunkach, często ponad linię zgryzu. Dzieje się tak ponieważ każdy ząb potrzebuje swojego antagonisty, czyli zęba przeciwstawnego. Istnieje kilka metod uzupełnienia ubytków. Jedną z nich jest umieszczenie w kości implantu czyli zastępczego korzenia.
Implanty zębów to wykonane z tytanu śruby zastępujące korzenie zębów, które są umieszczone w kości tak, by stanowić filary dla koron, mostu lub protezy. Implanty zębowe mogą stanowić rozwiązanie dla pacjentów, którzy utracili ząb lub zęby z powodu choroby przyzębia, uszkodzenia mechanicznego, lub z innego powodu. Nie ma konieczności zastępowania każdego braku tytanowym wszczepem, można już nawet na dwóch implantach uzyskać stabilność protezy zębowej.

Implanty zębowe wykonane są z całkowicie bezpiecznego materiału, którym jest tytan. Jest on nieszkodliwy dla organizmu człowieka i doskonale przez niego tolerowany. Dzięki temu nasz organizm nie traktuje implantu zębowego jako ciała obcego, a współczynnik powodzenia integracji implantów stomatologicznych jest wysoki. Ponadto wytrzymuje obciążenia siłami żucia, jakim poddawane są własne zęby. Wszystkie zabiegi związane z implantacją wykonujemy z naszym gabinecie DuoDenti w Poznaniu na Piątkowie.

Implanty Zębowe Poznań

Nie każdy Pacjent kwalifikuje się do tego, aby mieć implanty zębowe. Do przeciwwskazań zalicza się m.in.:

  • ciążę,
  • nieustabilizowaną cukrzycę,
  • nowotwory,
  • nieukończony proces rozrostu kości szczęki – rozwijają się one do 16–17 roku życia,
  • choroby psychiczne,
  • schorzenia szpiku kostnego,
  • wady serca,
  • osteoporoza o dużym stopniu zaawansowania,
  • choroby związane z zaburzeniami krzepnięcia krwi,
  • choroba Parkinsona,
  • AIDS.

Zabiegowi nie mogą poddać się także osoby, które mają nietypowe cechy szczęki takie jak np. zbyt mała jej wysokość lub szerokość. Przeciwwskazaniem są ponadto schorzenia, urazy czy stany zapalne błon śluzowych w miejscu, w którym planowany jest wszczep.
Aby wykluczyć którąkolwiek z tych opcji, przed wstawieniem implantów zębów zawsze wykonuje się szereg badań. Zalicza się do nich m.in. RTG, które wykonujemy w naszym gabinecie w Poznaniu. Na podstawie zdjęć dentysta ocenia jakość oraz ilość kości i stan zębów sąsiadujących. Oprócz tego znaczenie ma rozmiar zatok przynosowych oraz szczękowych. Zalecane jest również wykonanie badań morfologicznych takich jak np. morfologia krwi z rozmazem, oznaczenie OB, stężenia glukozy, elektrolitów oraz określenie czasu krzepnięcia krwi.

Jak wszczepia się implanty zębowe?

Zabieg implantacji u większości pacjentów jest możliwy nawet, gdy wskutek braków zębowych doszło do obniżenia się poziomu kości. Należy wykonać augmentację, tzn. zabieg uzupełniania tkanki kostnej, który zwiększa jej objętość. Założenie implantów możliwe jest w trakcie lub po zakończeniu procesu regeneracji, zależy to oczywiście od danego przypadku i przebiegu leczenia. Można również założyć implant bezpośrednio po usunięciu zęba. Jeśli istnieją odpowiednie ku temu warunki anatomiczne i decyzję o wprowadzeniu implantu podejmie doświadczony lekarz zajmujący się implantologią, przyjmujący w naszym gabinecie DuoDenti w Poznaniu.

Zabieg wszczepiania implantów zębowych składa się z trzech etapów:

    1. Wszczepienia implantu, czyli zabiegu chirurgicznego polegającym na wprowadzeniu śruby w kość szczęki lub żuchwy. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym i trwa od 30 minut do 2 godzin. Do tego etapu zaliczamy również czas osteointegracji, czyli okres zrośnięcia się implantu z kością. Trwa on w zależności od umiejscowienia implantu oraz czynników indywidualnych od 3 do ok. 6 miesięcy. Po zakończeniu zabiegu, implant nie jest widoczny w jamie ustnej.
    2. Wkręcenia śruby gojącej. Następuje wtedy odsłonięcie implantu i zamocowanie śruby gojącej, przeznaczonej do ukształtowania tkanek miękkich (dziąsła), by przygotować je na założenie korony. Powinno ono przylegać do nowych koron tak dokładnie i ściśle jak w przypadku naturalnych zębów. Śruba gojąca przyśpiesza również proces gojenia się błony śluzowej w bezpośrednim otoczeniu implantu.
    3. Umiejscowieniu korony bądź innej odbudowy protetycznej. W zależności od rodzaju uzupełnienia protetycznego jest ono mocowane na specjalnych łącznikach lub lokatorach. Wcześniej, aby odpowiednio je dopasować jest konieczne wykonanie modeli diagnostycznych oraz odbycie wizyt, mających na celu przymierzenie elementów protezy zębowej.

Implanty zrastają się trwale z kością szczęki. Ich wytrzymałość na siły żucia oraz inne obciążenia odpowiada naturalnym zdrowym zębom. Pacjenci nie odnoszą wrażenia, że w ich jamie ustnej znajduje się ciało obce. Tak dzieje się, gdyż odbudowa protetyczna na implancie nie potrzebuje klamer i elementów mocujących ją do sąsiednich zębów.

Jak wiadomo uśmiech jest naszą wizytówką, dlatego tak ważne jest, aby nasze zęby były proste, równe i białe. Protezy zębowe w postaci korony są osadzone na implancie ściśle i niewidocznie. Nowoczesne korony ceramiczne osadzane na implantach zębowych są nie do odróżnienia od zębów. Oczywisty jest fakt, iż nikt nie zauważy różnicy między implantem a naturalnym zębem.
Po zabiegu lekarz omawia z pacjentem zasady odpowiedniej higieny jamy ustnej, jak również ustala częstotliwość wizyt kontrolnych. Zachowanie odpowiedniej higieny oraz częste wizyty kontrolne pomogą zachować implanty i osadzoną na nich protezę zębową w dobrej kondycji przez długie lata użytkowania.

Implanty Poznań

Zdecydowana większość zabiegów polegających na wszczepieniu implantów zębów kończy się pełnym sukcesem, czyli wprowadzona śruba trwale zrasta się z kością, stając się jej częścią. Jeśli zabieg się nie powiedzie, nie wiąże się to z żadnymi konsekwencjami zdrowotnymi. W takiej sytuacji stomatolog proponuje zmianę koncepcji leczenia protetycznego i podjęcie kolejnej próby wprowadzenia implantu o innych parametrach.
W prowadzonym przez nas na terenie Poznania gabinecie dentystycznym staramy się zapewnić Pacjentom możliwość skorygowania wszelkich ubytków w uzębieniu. Proponowane przez nas leczenie z wykorzystaniem implantów stomatologicznych jest najmniej inwazyjną metodą. Korzystamy z nowoczesnych rozwiązań technologicznych, aby zapewnić wszystkim osobom, które się na nie zdecydują, atrakcyjny i zdrowy uśmiech. Implanty zębowe może mieć każdy Pacjent, jeśli tylko nie ma przeciwwskazań zdrowotnych.
Implantologia DuoDenti Poznań Piątkowo – zapraszamy na konsultacje!