Leczenie Okuluzyjne i Bruksizm - Poznań

„Ponieważ okluzja odgrywa dominującą rolę w niemal wszystkim co dentysta robi, to niezrozumienie jej powoduje olbrzymie straty czasu, niemożliwość przewidzenia efektu leczenia i uniemożliwia uzyskanie pełnego komfortu i satysfakcji pacjenta”

Peter Dawson

W naszym gabinecie zajmujemy się w sposób profesjonalny okluzją(zgryz) według filozofii amerykańskiego Prof. Petera Dawsona. Co to jest choroba okluzyjna i na czym polega leczenie?

CHOROBA OKLUZYJNA

to niewłaściwy kontakt pomiędzy zębami szczęki i żuchwy powodujący nieprawidłową pracę stawów skroniowo-żuchwowych, destrukcję zębów, przeciążenia mięśni mogące prowadzić do bólu głowy.

Charakterystycznymi objawami choroby są:

  • bóle głowy-poranne, niewiadomego pochodzenia, często omyłkowo brane za migrenowe;
    nadwrażliwość zębów;
  • starcie zębów;
  • zgrzytanie zębami podczas snu;
  • bóle zębów bez wyraźnej przyczyny;
  • ubytki przyszyjkowe;
  • trzaski w stawach, efekt przeskakiwania, zbaczania żuchwy podczas szerokiego otwarcia;
  • poranne zmęczenie mięśni twarzy.
  • Należy pamiętać, że choroba okluzyjna nieleczona zawsze postępuje.

    Do leczenia tego schorzenia potrzebne jest wykonanie wnikliwej diagnostyki składającej się z przeprowadzenia wywiadu i badania zgodnie z posiadanym formularzem, wykonania modeli diagnostycznych, rejestracji tzw. relacji centralnej za pomocą łuku twarzowego, wykonanie ekwilibracji na modelach w artykulatorze, co pozwoli na wykonanie optymalnego planu leczenia. Leczenie to może obejmować ekwilibrację, czyli wyrównanie kontaktów zgryzowych na własnych zębach, leczenie ortodontyczne w przypadku wad zgryzu, jak również leczenie protetyczne mające na celu odbudowę startych zębów.

BRUKSIZM

to nieświadome zgrzytanie i zaciskanie zębami na skutek stresu i wzmożonego napięcia mięśni prowadzące do nadmiernego ścierania zębów. Krótkie, starte zęby są niewidoczne w uśmiechu, co powoduje, że twarz wygląda starzej niż wskazuje na to wiek pacjenta. Należy pamiętać, że bruksizm to funkcja mózgu, niezależna od układu zgryzu. Jeśli po wykonaniu leczenia choroby okluzyjnej pacjent zgrzyta zębami konieczne jest wykonanie szyny relaksacyjnej.