Leczenie kanałowe zębów – Poznań

Leczenie kanałowe, czyli leczenie endodontyczne ma na celu uratowanie zęba przed jego usunięciem. Zabieg ten jest jedną z częściej wykonywanych przez stomatologów metod leczenia. DuoDenti gwarantuje pacjentom najwyższą jakość wykonywanych usług.

Co się kryje pod nazwą - leczenie kanałowe?

Jest to metoda leczenia nieodwracalnych zapaleń miazgi zęba, do których dochodzi na skutek różnych czynników (głównie próchnicy). Wskutek infekcji bakteryjnej miazgi(potocznie nerwu) dochodzi do obumarcia całego zęba. Początkowymi objawami są zwiększona wrażliwość zębów na ciepło i zimno, pulsujący ból, a przy zaawansowanej infekcji- bardzo silny ból, obrzęk i powikłania ropne. Aby nie doszło do tak poważnej sytuacji wymagane jest leczenie kanałowe.

Na czym polega leczenie kanałowe zęba?

Leczenie polega na usunięciu chorobowo zmienionej miazgi z komory i kanałów zęba oraz wypełnieniu odpowiednim materiałem, najczęściej gutaperką. Miazga zęba zostaje w znieczuleniu usunięta z kanałów, które następnie zostają zdezynfekowane i wypełnione gutaperką. Taki przebieg terapii zęba zapewnia nasz gabinet w Poznaniu.

Jak wygląda przebieg leczenia?

Zanim przeprowadzone zostanie leczenie kanałowe, zabieg poprzedza wykonanie zdjęć radiologicznych: pantomograficznego (które jest zdjęciem przeglądowym, pozwalającym zlokalizować patologię) oraz punktowych. Te ostatnie są znacznie dokładniejsze i pokazują badany ząb, jego okolice okołowierzchołkową oraz zęby sąsiednie.
Warunkiem sukcesu leczenia kanałowego jest zachowanie sterylności w trakcie opracowywania kanałów (dlatego stosujemy koferdam izolujący leczony ząb przed środowiskiem jamy ustnej), obfite płukanie środkami dezynfekcyjnymi, opracowanie kanałów przy użyciu narzędzi ręcznych i maszynowych (mikrosilnik endodontyczny) z dokładnym pomiarem ich długości endometrem, a następnie szczelne wypełnienie sealerem i gutaperką.

Leczenie Kanałowe - Poznań

Jakie są wskazania do wykonania leczenia kanałowego w naszym gabinecie w Poznaniu? Najczęstszą przyczyną jest wspomniane już nieodwracalne i bardzo zaawansowane zapalenie miazgi zęba bądź jej martwica. Oprócz tego kwalifikują się do niego Pacjenci, którzy mają widoczne zmiany okołowierzchołkowe.
Zdarza się, że konieczne jest ponowne leczenie tego typu. Do takiej sytuacji dochodzi wtedy, gdy kanały korzeniowe zostały nieprawidłowo wypełnione. Powtórny zabieg (tzw. reendo) jest również zalecany, gdy na zdjęciu RTG widoczne są zmiany przy wierzchołku korzenia lub Pacjent odczuwa ból takiego zęba.
Jeśli chodzi o przeciwskazania do wykonania pierwotnego leczenia kanałowego, to ich w zasadzie nie ma. Dopiero ponowny zabieg jest raczej nie wskazany m.in. dla osób ze sztuczną zastawką w sercu, z jego wrodzoną wadą lub po przebytym infekcyjnym zapaleniu wsierdzi. Nie zaleca się go także kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią ze względu na podawane znieczulenie. W takiej sytuacji należy skonsultować to z lekarzem.

Powodzenie leczenia kanałowego

Co daje nam gwarancje sukcesu? Aby prowadzona terapia została wykonana dokładnie, a jej wynik był pewny, w trakcie leczenia kanałowego korzystamy z powiększenia oraz z nowoczesnego sprzętu diagnostycznego, jakim jest radiowizjografia cyfrowa. Nasz gabinet działający w Poznaniu wyposażony jest w specjalny system służący do skanowania i uzyskiwania cyfrowego, bardzo dokładnego obrazu rtg. Zdjęcie rtg korzenia zęba wykonujemy przed rozpoczęciem leczenia, jeśli zachodzi taka potrzeba również w trakcie i zawsze po jego wypełnieniu celem oceny poprawności leczenia.
Dzięki nowoczesnym metodom całe leczenie może się odbyć nawet podczas jednej wizyty. Zależy to jednak od stanu zęba i liczby jego kanałów.
Zapraszamy do kontaktu pacjentów zamieszkujących Poznań i okolice do umawiania wizyt w naszym gabinecie. DuoDenti to gwarancja sprawnego i profesjonalnego wykonania zabiegu przez wykwalifikowanego lekarza, którzy doskonale zna potrzeby oraz wątpliwości pacjentów.
Warto pamiętać, że leczenie kanałowe jest ratunkiem dla zębów zniszczonych próchnicą. Nie trzeba ich od razu usuwać – można w ten sposób przedłużyć wytrzymałość naturalnego uzębienia. Ze względu na nieprzyjemne odczucia, niekorzystny efekt kosmetyczny, a zwłaszcza powikłania zdrowotne takie jak np. infekcyjne zapalenie wsierdzia, nie warto z tym zwlekać.
Leczenie kanałowe jest uznawane za nieprzyjemne i mało komfortowe, ale DuoDenti dba o to, by zniwelować stres. Przyjemna obsługa ułatwi każdemu pacjentowi cały zabieg oraz doradzi w kwestii dalszego leczenia. Proponujemy również najlepsze, nie tylko skuteczne, ale i bardzo bezpieczne znieczulenia miejscowe.

Leczenie kanałowe - Cena Poznań

Cena kompletnego leczenia kanałowego może być różna w zależności od zakresu przeprowadzonych prac oraz ilości zabiegów, jakie trzeba wykonać w celu całkowitego zaleczenia zęba. Największą różnicę w cenie robi typ zęba oraz ilość kanałów jakie są do opracowania. Więcej szczegółów znajdą Państwo w naszym Cenniku