DIAGNOSTYKA – RENTGEN ZĘBÓW

Wszystkim Pacjentom odwiedzającym nasz gabinet w Poznaniu gwarantujemy najwyższy poziom wszystkich usług, poczynając od rzetelnej, pewnej i całkowitej diagnostyki zębów i zgryzu, która stanowi podstawę wszelkich dalszych poczynań terapeutycznych. Gabinet DuoDenti wyposażony jest w sprzęt rentgenowski najnowszej generacji, który umożliwia natychmiastowe otrzymywanie wyników badań zębów w warunkach pełnego bezpieczeństwa Pacjenta.

RTG cyfrowe

Nowoczesny sprzęt diagnozujący zęby zapewnia wysoką jakość badania przy minimalnych dawkach promieniowania rtg. Obraz cyfrowy, który uzyskujemy przy zastosowaniu radiowizjografii, pozwala zminimalizować dawkę promieni rentgenowskich aż o 90%. Dzięki temu możliwe jest wykonywanie dokładnego RTG zębów bez obaw. Dodatkowo RVG jako technologia cyfrowa praktycznie wyklucza nieudane zdjęcie. Warto jednak pamiętać, że wykonywanie badań radiologicznych należy ograniczać do wypadków koniecznych. Zaleca się maksymalne ograniczenie badań wykonywanych przez rentgen oraz wykorzystanie najnowszych metod redukcji dawki. Nowoczesne aparaty rentgenowskie dysponują specjalnym oprogramowaniem umożliwiającym znaczną redukcję promieniowania rtg przy zachowanej wysokiej jakości zdjęć. Rentgen zęba to bezbolesne badanie mające duży wpływ na dalsze leczenie.

Zalety stosowania RTG cyfrowego:

  • chroni pacjenta przed nadmierną dawką promieniowania. Dawkę redukuje się głównie poprzez wyeliminowanie powtórzeń nieudanych zdjęć rentgenem,
  • posiada lepszą jakość diagnostyczną badania. Cyfrowy obraz rtg umożliwia uchwycenie jednocześnie na rentgenie zębów tkanek miękkich jak i kostnych. Lekarz ma możliwość regulowania poziomu kontrastu, zaczernienia, powiększenia go oraz dokonania pomiarów.

Zdjęcie punktowe

Zdjęcie punktowe (wewnątrzustne) jest najczęściej wykonywanym zdjęciem radiologicznym oraz jedną z podstawowych metod diagnostycznych stosowanych w stomatologii.Charakteryzuje się dużą Zdjęcie punktowe (wewnątrzustne) jest najczęściej wykonywanym zdjęciem radiologicznym oraz jedną z podstawowych metod diagnostycznych stosowanych w stomatologii. Charakteryzuje się dużą dokładnością, która pozwala na uwidocznienie nawet małych szczegółów zęba, jak i otaczających go tkanek. Ukazuje od 1 do max. 4 zębów na jednej kliszy rtg. Badanie jest bezbolesne, wymagające umieszczenia kliszy w jamie ustnej pacjenta. Rentgen zęba jest dokładny i stanowi podstawę diagnostyki i całkowitego leczenia. Badanie rentgenem pozwala lekarzowi na:

  • rozpoznanie przyczyny bólu zęba u pacjenta
  • ocenę obecności próchnicy w zębie
  • ocenę szczelności i jakości wypełnień zęba
  • lokalizację zmian zapalnych wokół wierzchołka korzenia
  • kontrolę przebiegu leczenia kanałowego i ocenę wypełnienia kanału
  • lokalizację złamań w obrębie korony lub korzenia zęba
  • kontrolę tkanek przyzębia podczas leczenia implantologicznego

Przekrojowe zdjęcia zębów i zgryzu

Istnieje wiele wskazań do wykonania przekrojowego zdjęcia RTG zębów i zgryzu. Może to być np. planowany zabieg usunięcia jednego z nich (ekstrakcja), różnego rodzaju choroby, w tym także trudna do wykrycia próchnica rozwijająca się np. w miejscu, w którym stykają się dwa zęby, pod wypełnieniami czy koronami protetycznymi. Dzięki temu uzyskuje się wiedzę pozwalającą ocenić ubytki próchnicowe, a także stwierdzić postęp zaniku kości, torbiele lub niewypełnione kanały.
Ponadto przekrojowy rentgen zębów konieczny jest do leczenia ortodontycznego i ułatwia określenie wady zgryzu oraz opracowanie szczegółowego postępowania stomatologicznego.

Pantomogram

To zdjęcie przeglądowe przedstawiające ogólny stan wszystkich zębów oraz struktur je otaczających, takich jak kości szczęki i żuchwy, stawy skroniowo-żuchwowe i częściowo zatoki szczękowe. Dzięki wykonaniu takiego zdjęcia można zlokalizować wiele nieprawidłowości, tj. próchnica, zmiany okołowierzchołkowe, zęby zatrzymane, zęby niedokładnie przeleczone kanałowo. Ze względu jednak na zbyt ogólny obraz czasem należy wykonać dodatkowo dokładniejsze punktowe zdjęcie rentgenem niepewnego obszaru. Pantomogram ukazuje również stan tkanki kostnej przyzębia w przypadku planowania zabiegu wszczepiania implantów zębowych. Wykonanie pantomogramu jest bezbolesne i trwa około kilkunastu sekund.

Telerentgenogram cyfrowy (rtg cefalometryczne)

Zdjęcie cefalometryczne wykorzystywane jest głównie w ortodoncji w celu diagnostyki wad zgryzu, oceny wzrostu twarzy, planowania leczenia oraz do wykonania pomiarów.

Ukazuje ono część twarzową czaszki, zarówno struktury kostne, jak i tkanki miękkie (zarys nosa, warg itp.) oraz zatoki przynosowe.

Rentgen Zębów Poznań

Do przeprowadzenia rentgena zębów w naszym gabinecie w Poznaniu nie trzeba się szczególnie przygotowywać. Jest to badanie całkowicie bezinwazyjne, bezbolesne i bezpieczne. W naszej pracowni wykorzystujemy nowoczesny skaner, dzięki czemu Pacjent wystawiony jest na możliwie najkrótszą ekspozycję promieniowania. Wygenerowanie wysokiej jakości obrazu następuje w bardzo krótkim czasie, zaledwie po kilku sekundach.
Zanim wykonany zostanie rentgen zęba, Pacjent proszony jest o zdjęcie wszystkich metalowych przedmiotów, które ma m.in. na głowie, w uszach i na szyi. Chodzi tu o ściągnięcie np. biżuterii czy spinek do włosów. Konieczne jest również usunięcie wszelkich ruchomych uzupełnień protetycznych oraz aparatów ortodontycznych.

RTG Zębów Poznań

Aby zgłosić się na badanie RTG zębów nie jest wymagane skierowanie lekarskie. Jedynie kobiety w ciąży powinny o swoim stanie poinformować technika. Ponadto na wykonanie zdjęcia potrzebują one zgody lekarza prowadzącego. Z racji tego, że rozwijający się płód wykazuje szczególną wrażliwość na niekorzystne oddziaływanie promieniowania jonizującego, nawet jeśli jest podejrzenie ciąży, to lepiej powiedzieć o tym przed przystąpieniem do badania.
To, jak często może być zlecany rentgen zębów, zależy od indywidualnego stanu zdrowia jamy ustnej. W przypadku problemów z próchnicą stomatolog może zaproponować wykonanie prześwietlenia nawet raz w roku. Dzięki temu łatwiej i szybciej uda się zidentyfikować chore miejsca i wyleczyć je, zanim zacznie się w nich rozwijać choroba.
Badanie to częściej jest też zlecane u dzieci i nastolatków, ze względu na to, że ich zęby i szczęki nie są jeszcze w pełni rozwinięte.
Ponadto RTG robi się przed leczeniem kanałowym i ekstrakcją.

Rentgen Zęba Poznań

Wykonywane w naszym poznańskim gabinecie RTG zęba jest tylko badaniem dodatkowym obok klinicznego przeprowadzanego przez dentystę. Oba wykorzystuje się do postawienia pełnej diagnozy. Szczegółowe obrazy zębów, tkanek kostnych szczęki i żuchwy umożliwiają precyzyjne określenie źródła problemu oraz zaplanowanie i wdrożenie skutecznego leczenia stomatologicznego.
W pracowni radiologicznej zatrudniamy wykwalifikowaną kadrę z wieloletnim doświadczeniem w swojej dziedzinie. Wszystkim pacjentom zapewniamy krótki czas oczekiwania na wynik, miłą obsługę oraz wysoki komfort w trakcie wykonywania badania. Każda osoba poddawana jest prześwietleniu z dodatkową ochroną w postaci specjalnego fartucha.
Na wyniki rentgena zęba czeka się zaledwie kilka minut. Wydajemy klasyczne klisze RTG oraz komplet zdjęć na płycie CD.
Zapoznaj się z ofertą DuoDenti – to gabinet w Poznaniu, w którym wykonywana jest całkowita diagnostyka, m.in. rentgen zębów lub pojedynczego, chorego zęba. Doświadczona kadra udzieli Ci więcej informacji