Ortodoncja – Poznań Piątkowo

Celem leczenia ortodontycznego jest osiągniecie nie tylko prawidłowych stosunków zgryzowych, utrzymanie dobrego zdrowia zębów, przyzębia i stawu skroniowo-żuchwowego, ale również osiągnięcie estetycznego wyglądu zębów, pięknego uśmiechu i harmonijnych rysów twarzy. Zęby po korekcie zgryzu łatwiej prawidłowo czyścić, co zmniejsza ryzyko powstawania próchnicy, czy osadzania się kamienia nazębnego.
Jest to szczególnie ważne zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy wygląd jest ważnym atrybutem w życiu zawodowym i osobistym. Leczenie ortodontyczne może być przeprowadzone w każdym wieku i trwa około 2 lat. Wszelkie zabiegi związane z ortodoncją wg atrakcyjnego cennika wykonujemy w naszym gabinecie DuoDenti na poznańskim Piątkowie.

Objawy, które mogą stanowić wskazania do leczenia ortodontycznego to:
Stwierdzone wcześniej wady zgryzu.

Nierównomierne uszeregowanie zębów.

Zauważalny brak wyrznięcia się jednego lub kilku zębów.

Często pojawiające się bóle głowy w obrębie twarzoczaszki i stawu skroniowo-żuchwowego.

Ścieranie koron zębów, obnażenie szyjek.

Duża ilość złogów miękkich i twardych, gromadzących się z powodu ciasnego ułożenia zębów.

Ortodonta Poznań

Przed założeniem aparatu pacjent umawia się na wizytę u dobrego ortodonty, która ma na celu wywiad ogólnomedyczny, wywiad ortodontyczny, pobranie wycisków zębów, wykonanie niezbędnych zdjęć rtg.

Do tych ostatnich zalicza się m.in.:

  • pantomograficzne – podczas wykonywania zdjęcia Pacjent stoi lub siedzi na specjalnym krześle, trzymając głowę nieruchomo. Aparat rentgenowski okrąża głowę, zapisując obrazy wszystkich zębów i szczęki. Na tej podstawie ortodonta otrzymuje informacje m.in. na temat stanu korzeni, ubytków, szczęki;
  • cefalometryczne – ten rodzaj zdjęć pozwala ustalić, jaka jest fizjologia wzrostu jamy ustnej oraz ukształtowaniu zgryzu.

Następnie wykonywana jest analiza zdjęć i modeli, na podstawie których ortodonta układa plan leczenia. Po jego akceptacji przez pacjenta (lub w przypadku dzieci – opiekuna prawnego), stomatolog umieszcza separatory pomiędzy tylnymi zębami, czyli małe sprężyny lub gumki z tworzywa. Tworzą one na tylnych zębach miejsca na pierścienie. Założenie aparatu odbywa się po tygodniu lub dwóch. Ortodonta najpierw przymocowuje pierścienie do tylnych zębów, a potem specjalnym klejem utwardzanym światłem ultrafioletowym przykleja zamki do zębów przednich i bocznych. Ostatnim etapem jest zamocowanie łuku ortodontycznego.

Cały zabieg w poznańskim gabinecie trwa z reguły ok. 1,5-2 godziny. Początkowo pacjent może odczuwać dyskomfort w jamie ustnej. Będzie on spowodowany ocieraniem się aparatu o wargi i początkiem przemieszczania się zębów.

Aparaty ortodontyczne

Ortodoncja wykorzystuje odpowiednie aparaty korygujące. Aparaty stałe składają się z zamków oraz pierścieni ortodontycznych. Ortodonta nakleja zamki na szkliwo zębów od 1 do 5 klejem, który jest światłoutwardzalny. Do przytwierdzenia pierścieni na zęby trzonowe (6 i 7) używa się przeznaczonych do tego cementów. Na zamkach i pierścieniach mocuje się przy użyciu ligatur gumowych bądź metalowych sprężysty drut, wywierający na zęby stałą siłę nacisku. Pod jej wpływem zęby zmieniają swoje położenie w zależności od potrzeb leczenia.
Rodzaje aparatów stałych:

Metalowe:

  • ligaturowe (posiadające gumki na zamkach)
  • samoligaturujące (bezgumkowe)

Estetyczne (określane również jako kosmetyczne) cechują się największą elegancją i estetyką spośród aparatów tradycyjnych stałych. Zamki szafirowe są zupełnie przeźroczyste, co sprawia, że harmonijnie współgrają z kolorem zębów.

Rodzaje:

  • szafirowe z gumkami
  • szafirowe samoligaturujące – bezgumkowe

Aparaty ruchome mają zastosowanie we wczesnym zapobieganiu wad zgryzu, jak też niwelowaniu niedorozwoju szczęki i żuchwy. Ich działanie opiera się na pozyskiwaniu miejsca dla wyrzynających się zębów stałych przez poszerzanie zbyt wąskich szczęk oraz na poprawie funkcji mięśni żucia poprzez odpowiednie ustawienie względem siebie szczeki i żuchwy.

Najczęściej stosowanymi przez ortodontę aparatami wyjmowanymi są aparaty zbudowane z akrylu. Korzystając z tego typu aparatu pacjent ma możliwość wyjmowania go na czas posiłku, szczotkowania zębów, czy oczyszczania aparatu. Leczenie należy wdrożyć stosunkowo wcześnie, w okresie uzębienia mieszanego. Ten okres przypada na 7- 10 rok życia. Wtedy wiele wad prościej jest skorygować, używając mniej inwazyjnych metod. Do zalet można dołączyć fakt, że pacjent ma możliwość dopasowania kolorów do własnych upodobań, co dla dzieci jest szczególnie atrakcyjne. To jedynie kwestia ceny. Trwa on nieco dłużej niż okres leczenia dobrym aparatem stałym. W zasadzie to pacjent ma największy wpływ na okres leczenia. Aparaty ruchome w swojej konstrukcji posiadają części tj.: płytę akrylową, klamry, śruby, bariery dla języka, sprężyny.

Ortodoncja Poznań

Po założeniu aparatu ortodontycznego w naszym gabinecie w Poznaniu jeszcze ważniejsza staje się codzienna higiena jamy ustnej. Zaleca się korzystanie ze szczoteczek ortodontycznych, które mają włókna w kształcie litery V. Dzięki tej budowie pomagają czyścić zęby nad i pod zamkami oraz drucikami. Mogą być zarówno elektryczne, jak i manualne. Przydatne są także szczoteczki Interdental, które wyposażone są w bardzo małą główkę z cienkimi włóknami. Z kolei irygatory usuwają płytkę nazębną z miejsc wokół aparatów i linii dziąseł.
Czas leczenia ortodontycznego uzależniony jest od skomplikowania wady, co z kolei przekłada się na złożoności leczenia. Prawidłowo przeprowadzone przez ortodontę daje trwałe efekty nie tylko w jamie ustnej, czyli w przebudowie kości i nowym wyglądzie zgryzu. Rezultat stomatologiczny przekłada się także na zmiany w rysach twarzy.
Dzięki temu, że ortodoncja daje wiele możliwości działania, prostowaniu zębów mogą poddać się poza dziećmi, również młodzież oraz dorośli. Każda wada wymaga indywidualnej analizy.
Zapraszamy do zapoznania się z cennikiem naszych usług ortodontycznych realizowanych na poznańskim Piątkowie. DuoDenti to kompleksowa ortodoncja w korzystnych cenach i dobry, doświadczony ortodonta, który służy poradą. Sprawdź nasz cennik. Poznań, DuoDenti – to ortodoncja dla Ciebie i zawsze konkurencyjne ceny.