Ortodoncja – Poznań Piątkowo

Celem leczenia ortodontycznego jest osiągniecie nie tylko prawidłowych stosunków zgryzowych, utrzymanie dobrego zdrowia zębów, przyzębia i stawu skroniowo-żuchwowego, ale również osiągnięcie estetycznego wyglądu zębów, pięknego uśmiechu i harmonijnych rysów twarzy. Zęby po korekcie zgryzu łatwiej prawidłowo czyścić, co zmniejsza ryzyko powstawania próchnicy, czy osadzania się kamienia nazębnego.
Jest to szczególnie ważne zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy wygląd jest ważnym atrybutem w życiu zawodowym i osobistym. Leczenie ortodontyczne może być przeprowadzone w każdym wieku i trwa około 2 lat. Wszelkie zabiegi związane z ortodoncją wg atrakcyjnego cennika wykonujemy w naszym gabinecie DuoDenti na poznańskim Piątkowie.

Objawy, które mogą stanowić wskazania do leczenia ortodontycznego to:
Stwierdzone wcześniej wady zgryzu.

Nierównomierne uszeregowanie zębów.

Zauważalny brak wyrznięcia się jednego lub kilku zębów.

Często pojawiające się bóle głowy w obrębie twarzoczaszki i stawu skroniowo-żuchwowego.

Ścieranie koron zębów, obnażenie szyjek.

Duża ilość złogów miękkich i twardych, gromadzących się z powodu ciasnego ułożenia zębów.

Przed założeniem aparatu pacjent umawia się na wizytę u dobrego ortodonty, która ma na celu wywiad ogólnomedyczny, wywiad ortodontyczny, pobranie wycisków zębów, wykonanie niezbędnych zdjęć rtg. Następnie wykonywana jest analiza zdjęć i modeli, na podstawie których ortodonta układa plan leczenia.

Aparaty ortodontyczne

Ortodoncja wykorzystuje odpowiednie aparaty korygujące. Aparaty stałe składają się z zamków oraz pierścieni ortodontycznych. Ortodonta nakleja zamki na szkliwo zębów od 1 do 5 klejem, który jest światłoutwardzalny. Do przytwierdzenia pierścieni na zęby trzonowe (6 i 7) używa się przeznaczonych do tego cementów. Na zamkach i pierścieniach mocuje się przy użyciu ligatur gumowych bądź metalowych sprężysty drut, wywierający na zęby stałą siłę nacisku. Pod jej wpływem zęby zmieniają swoje położenie w zależności od potrzeb leczenia.
Rodzaje aparatów stałych:

Metalowe:

  • ligaturowe (posiadające gumki na zamkach)
  • samoligaturujące (bezgumkowe)

Estetyczne (określane również jako kosmetyczne) cechują się największą elegancją i estetyką spośród aparatów tradycyjnych stałych. Zamki szafirowe są zupełnie przeźroczyste, co sprawia, że harmonijnie współgrają z kolorem zębów.

Rodzaje:

  • szafirowe z gumkami
  • szafirowe samoligaturujące – bezgumkowe

Aparaty ruchome mają zastosowanie we wczesnym zapobieganiu wad zgryzu, jak też niwelowaniu niedorozwoju szczęki i żuchwy. Ich działanie opiera się na pozyskiwaniu miejsca dla wyrzynających się zębów stałych przez poszerzanie zbyt wąskich szczęk oraz na poprawie funkcji mięśni żucia poprzez odpowiednie ustawienie względem siebie szczeki i żuchwy.

Najczęściej stosowanymi przez ortodontę aparatami wyjmowanymi są aparaty zbudowane z akrylu. Korzystając z tego typu aparatu pacjent ma możliwość wyjmowania go na czas posiłku, szczotkowania zębów, czy oczyszczania aparatu. Leczenie należy wdrożyć stosunkowo wcześnie, w okresie uzębienia mieszanego. Ten okres przypada na 7- 10 rok życia. Wtedy wiele wad prościej jest skorygować, używając mniej inwazyjnych metod. Do zalet można dołączyć fakt, że pacjent ma możliwość dopasowania kolorów do własnych upodobań, co dla dzieci jest szczególnie atrakcyjne. To jedynie kwestia ceny. Trwa on nieco dłużej niż okres leczenia dobrym aparatem stałym. W zasadzie to pacjent ma największy wpływ na okres leczenia. Aparaty ruchome w swojej konstrukcji posiadają części tj.: płytę akrylową, klamry, śruby, bariery dla języka, sprężyny.

Zapraszamy do zapoznania się z cennikiem naszych usług ortodontycznych realizowanych na poznańskim Piątkowie. DuoDenti to kompleksowa ortodoncja w korzystnych cenach i dobry, doświadczony ortodonta, który służy poradą. Sprawdź nasz cennik. Poznań, DuoDenti – to ortodoncja dla Ciebie i zawsze konkurencyjne ceny.