Piaskowanie zębów – Skaling Poznań
Oczyszczanie uzębienia z kamienia i osadów to procedury stomatologiczne, dzięki którym m.in. można wykryć próchnicę. Skaling lub piaskowanie zębów to zabiegi higienizacyjne przeprowadzane w obrębie jamy ustnej, które wykonujemy w naszym gabinecie DuoDenti w Poznaniu. Jaka jest ich cena i komu są zalecane?
Czym jest kamień nazębny?
W wyniku niedostatecznej higieny jamy ustnej na powierzchni zębów odkłada się płytka nazębna, którą tworzą: resztki pokarmowe, bakterie i składniki śliny. W tej ostatniej znajdują się związki mineralne, które utwardzają całość i w ten sposób powstaje tzw. kamień. Jego obecność może wywoływać:
- stany zapalne i krwawienie dziąseł,
- obniżanie lub odsłanianie szyjek zębów,
- proces zanikania kości wokół nich.
Gdy dochodzi do tego ostatniego stanu, rozwija się paradontoza.
Z kamieniem nazębnym zmaga się większość osób. Zaczyna się on tworzyć się na szkliwie już po kilkudziesięciu godzinach od ich umycia. Jest on nieco ciemniejszy niż kolor zębów, a w wyniku spożywania kawy, herbaty czy palenia papierosów jego odcień robi się jeszcze intensywniejszy.
Ten nieestetyczny osad powstaje głównie z powodu niewłaściwej higieny jamy ustnej – płytka nazębna zalega bowiem najczęściej w miejscach trudno dostępnych, gdzie nie dociera włosie manualnych lub elektrycznych szczoteczek do mycia. Są to zazwyczaj przestrzenie międzyzębowe oraz obszary przydziąsłowe.
Aby więc uniknąć problemów z kamieniem nazębnym, przede wszystkim trzeba myć zęby dokładnie i regularnie (czyli minimum dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku). Oprócz tego zaleca się używanie różnego rodzaju nici dentystycznych oraz specjalistycznych irygatorów. Rozwiązaniem jest również korzystanie ze skalingu lub piaskowania, które wykonujemy w gabinecie w Poznaniu.
Skaling (scaling) - na czym polega?
Podczas tego zabiegu rozbija się kamień nazębny przy użyciu ultradźwięków lub tradycyjnych skalerów ręcznych. Regularne usuwanie złogów pojawiających się na szkliwie to działanie nie tylko lecznicze, ale i profilaktyczne i jest często wykorzystywane w walce z paradontozą. Zaleca się, aby skaling zębów wykonywać raz – dwa razy do roku. Zazwyczaj procedura ta odbywa się bez znieczulenia. Jeśli jednak zachodzi taka konieczność, można je zastosować.
Przed zabiegiem specjalista przeprowadza z pacjentem wywiad, aby uzyskać informacje o ogólnym stanie jego zdrowia.
Czym jest piaskowanie zębów?
Celem wykonywania tego zabiegu w naszym gabinecie w Poznaniu jest eliminacja płytki nazębnej, która zaburza naturalną biel zębów. Ten nieestetyczny nalot powstaje w wyniku gromadzenia się osadów różnego pochodzenia na szkliwie. Ponadto piaskowanie pozwala usunąć obecne na nim przebarwienia. Często też ta procedura stosowana jest jako dopełnienie i utrwalenie efektu skalingu albo zalecana jako przygotowanie do procesu wybielania uzębienia.
Zabieg oczyszczania zębów z kamienia i osadów przeprowadza się przy pomocy urządzenia zwanego piaskarką stomatologiczną. Mechanizm działania tego sprzętu polega na wyrzucaniu pod ciśnieniem strumienia specjalnej cieczy. Tworzy ją woda z drobinkami substancji czyszczącej – ze względu na swoje właściwości najczęściej jest to wodorowęglan sodu (tzw. soda oczyszczona). Dodatkowo często wzbogacona jest pęcherzykami powietrza oraz innymi substancjami chemicznymi po to, aby dotrzeć do najgłębszych zakamarków zębów.
Powstała w ten sposób zawiesina jest w stanie poradzić sobie z nieestetyczny osadem bez uszkadzania szkliwa.
Wyrzucany przez piaskarkę strumień cieczy pozwala też pozbyć się przebarwień, płytki nazębnej oraz częściowo nawet kamienia nazębnego.
Podczas piaskowania osoba wykonująca zabieg za pomocą specjalnego odsysacza usuwa gromadząca się w jamie ustnej mieszaninę cieczy wyrzuconej przez piaskarkę z oddzielonymi przez nią resztkami zanieczyszczeń. Zakończeniem tej procedury stomatologicznej jest fluoryzacja, której celem jest zapewnienie dodatkowej ochrony szkliwu.
Warto wspomnieć, że istnieją dwa warianty piaskowania:
- naddziąsłowe – usuwa się osady z części, która znajduje się nad dziąsłem i stosuje się do tego piasek dentystyczny składający się z twardszych drobinek,
- poddziąsłowe – polega na usunięciu płytki nazębnej oraz przebarwień z okolic kieszeni zębowej, a stomatolog używa znacznie delikatniejszej zawiesiny z małymi ziarenkami.
Sam proces piaskowania odbywa się bez znieczulenia i trwa bardzo krótko – zazwyczaj od 20 do 30 minut. Pacjenci mogą odczuwać:
- posmak płynu wykorzystywanego do przeprowadzenia tego zabiegu,
- krótkotrwałą nadwrażliwość zębów,
- niewielkie, jednak szybko gojące się podrażnienia dziąseł.
Ten dyskomfort powinien zniknąć po kilku godzinach.
Komu zalecane jest piaskowanie zębów?
Przede wszystkim jest to zabieg dla osób, które palą papierosy, piją kawę, herbatę lub wino oraz spożywają produkty spożywcze mocno barwiące szkliwo. Oprócz tego piaskowanie zaleca się pacjentom:
- z wadami zgryzu – gdy mają zęby zachodzące na siebie,
- noszącym aparaty ortodontyczne (zwłaszcza stałe),
- przygotowującym się do wybielania uzębienia,
- z wrodzoną predyspozycją do tworzenia się przebarwień i różnego rodzaju osadów.
Procedurę z użyciem piaskarki stomatologicznej najczęściej wykonuje się po skalingu. Może być zrealizowana odrębnie.
Przeciwwskazaniem do skorzystania z piaskowania są np.:
- choroby nerek,
- przewlekłe schorzenia układu oddechowego takie jak m.in. astma,
- alergie na składniki zawarte w zawiesinie wykorzystywanej podczas oczyszczania szkliwa,
- zaburzenia stanu oraz funkcji śluzówki jamy ustnej – bez względu na to, czy została naruszona jej ciągłość (np. przez uraz) albo pojawił się obrzęk związany ze występowaniem stanu zapalnego w obrębie jamy ustnej bądź dziąseł,
- obecność owrzodzeń w dowolnym odcinku przewodu pokarmowego – łącznie np. z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy.
Zaleca się wykonywanie piaskowania zębów dwa razy w roku, a jeśli pacjent ma tendencję do odkładania się na nich osadu i kamienia – można zwiększyć tę częstotliwość nawet do czterech razy.
Polerowanie powierzchni zębów
To z kolei zabieg zalecany jako dopełnienie procedur higienizacyjnych. Po piaskowaniu i skalingu polerowanie szkliwa ma docelowo zapobiec odkładaniu się płytki nazębnej na szorstkiej, skrobanej powierzchni, która dodatkowo może drażnić język, wargi i policzki.
Ta procedura z reguły trwa tylko kilkanaście minut, a przed jej wykonaniem pacjent powinien poinformować osobę przeprowadzającą zabieg o ewentualnej nadwrażliwości zębów i dziąseł. Po jej wykonaniu najlepiej przez kilka godzin wstrzymać się z paleniem papierosów, jedzeniem oraz piciem barwiących napojów (herbaty, kawy, wina).
Polerowanie po piaskowaniu lub skalingu również umożliwia usunięcie przebarwień oraz niewielkich drobin osadów, które pozostały na szkliwie po wcześniejszych zabiegach. W efekcie uzębienie powinno być gładkie i błyszczące, co wpływa na jego estetyczny wygląd.
Piaskowanie zębów – cena
Ile kosztuje piaskowanie zębów? Cena tego zabiegu uzależniona jest od tego, czy pacjent chce odświeżyć górny i dolny łuk zębowy lub tylko jeden z nich. Na koszt ponadto wpływa to, czy oczyszczanie szkliwa odbywa się jako osobna procedura lub też wykonywane jest jako uzupełnienie skalingu, polerowania oraz fluoryzacji.
Ceny tych zabiegów znajdują się na stronie internetowej naszego gabinetu w Poznaniu w zakładce Cennik w dziale Profilaktyka.